یونان (به یونانی: Ελλάδα) (Hellas) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق باترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای مدیترانه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نامفارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌نشین آسیای صغیر گرفته شده‌است.

اکروپولیس آتن یونان

آکروپولیس آتن یک ارگ باستانی واقع در رخنمون سنگی در بالای این شهر آتن قرار گرفته است،و شامل باقی مانده از ساختمان های مختلف باستانی و اهمیت زیادی از نظر معماری و همینطور از نظر تاریخی هم بسیار دارای اهمیت است.کلمه ی آکروپلیس مشتق شده از کلمه ی آکرو به معنی بلند میباشد،در حالی که شواهدی وجود دارد که تپه مسکونی در آن مکان قرار داشته است از هزاره چهارم پیش از میلاد شواهدی در این منطقه وجود دارد، پریکلس منطقه ای است که 495 – 429 قبل از میلاد در قرن پنجم قبل از میلاد که ساخت و ساز ساختمان مهم ترین سایت از جمله پارتنون، Propylaia هماهنگ از Erechtheion و معبد آتنا نایک در این مکان بود. پارتنون و ساختمان های دیگر به طور جدی در طول 1687 محاصره و توسط ونیزیهادر جنگ Morean که باروت در پارتنون ذخیره شده آسیب دیده هدف گلوله توپ قرار گرفت و منفجر شد.امروزه بقایای این منطقه یکی از جاذبه های توریستی و مهم کشور یونان میباشد.

معبد رومی زئوس آتن یونان

معبد زئوس همچنین به عنوان Olympieion و یا ستون از زئوس شناخته شده است، یک معبد تخریب شده عظیم در مرکز آتن پایتخت یونان که به زئوس اختصاص داده شده است، پادشاه خدایان المپیک. ساخت و ساز در سده 6 در طول حکومت ظالم آتن، که پیش بینی کردند ساخت بزرگترین معبد در جهان باستان آغاز شد، اما ساخت آن تا زمان سلطنت امپراتور روم هادریان در قرن 2 میلادی یعنی 638 سال پس از میلاد پروژه تکمیل نشده بود. در طول دوره رومی آن را به عنوان بزرگترین معبد در یونان مشهور بود و یکی از بزرگترین مجسمه فرقه در جهان باستان در این مکان قرار دارد.شکوه این معبد کوتاه بود، استفاده نامناسب پس از حمله وحشیانه در قرن 3 میلادی و غارت باعث سقوط این معبد شد. این معبد احتمالا هرگز ترمیم نشده است. پس از سقوط امپراتوری روم، آن را به طور گسترده برای ساخت و ساز مواد برای تامین پروژه های ساختمانی در جای دیگر در شهرستان استخراج شد. با وجود این، بخش قابل توجهی از معبد امروز باقی مانده است، و معبد روم زئوس همچنان به صورت یک جاذبه های مهم توریستی میباشد.